Hakkında

Milyonist Nedir?

KİM MİLYONER OLMAK İSTER? programı ile ilgili istatistikler tutmaya çalışan bir sitedir ya da siteydi...

Milyonist 2. sürümüyle birlikte, 'Kim Milyoner Olmak İster?'e ek olarak Kelime Oyunu, Mastermind, Büyük Risk gibi yarışmalarla da ilgilenmeye başladı. Aynı şekilde, bu yarışmalarda sorulan sorulara ek olarak yarışmacıların tepkilerini de kaydetmeye çalışıyor. Kısacası, bu sitede televizyonlarda yayınlanan bazı yarışma programlarının sorularını, yarışmacılarını, bölümlerini yazılı olarak bulabilir ve bahsi geçen programlar hakkında birçok istatistiğe de ulaşabilirsiniz.

Ancak yukarıdaki bu paragraf sadece 'Televizyon' isimli bölümü açıklamaya yetebilir. Televizyon'un haricinde Milyonist, şu an için Okyanus ve LAB bölümlerini de içeriyor. Milyonist'in eklenen veya eklenecek bölümlerle birlikte daha geniş şöyle bir tanımı yapılabilir:

Yarışma programlarını bütün yönleriyle kaydetmeye çalışan ve bu kaydettiği verilerden 'yeni veriler' elde etmeye çalışan, en nihayetinde, karşı tarafın araştırma ve daha fazla öğrenme güdüsünü tetiklemeye uğraşan mütevazi bir sitedir.

Amaç Nedir?

Milyonist, birden fazla bölümden oluşuyor dolayısıyla birden fazla amacı olduğu düşünülebilir fakat bütün bu amaçların ortak paydasının 'yeni şeyler öğrenmek' olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Milyonist, belki hiçbir zaman kapsamlı bilgiler barındırmayacak ama esas amacı burada bulunan her türlü bilginin karşı tarafın öğrenme arzusunu ateşleyecek bir kıvılcım olmasını ummak olarak kalacak.

Hazır amaçtan bahsederken hemen eklemete fayda var : Milyonist'in herhangi ticari bir kaygısı yok!

Hangi Programlar Var?

Her şey Kim Milyoner Olmak İster? ile başladı. Daha sonra Kelime Oyunu eklenmeye başladı. An itibariyle eklenmiş veya eklenmesi planlanan programların listesi :

  • Kim Milyoner Olmak İster?
  • Kelime Oyunu
  • Mastermind
  • Büyük Risk
  • Yeter ki Sen Kazan
  • Bir Milyon Kimin?

Eğer aklınızda eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz başka bir program varsa iletişim formunu kullanarak iletebilirsiniz.

Kim Hazırlıyor?

Milyonist, uzun bir süre tek kişi tarafından 'beslendi' fakat artık isteyen herkes Milyonist'e katkıda bulunabilir; yeni sorular ekleyebilir, eklenmiş soruların içeriğini zenginleştirebilir veya sınıflandırma işlemlerine yardımcı olabilir.

Tarihçe?

Milyonist ilk olarak Haziran 2013'de yayına başladı. Bugüne kadar 3 büyük değişiklik geçirdi. Kilometre taşlarını seyir defterinden ayrıntılı olarak takip edebilirsiniz.